IEEE Power & Energy Society

Kerala Chapter

IEEE

College level Paper Presentation Contest (Jan 2014)

Paper presentation contest on the  “Role of Phasor Measurement Units in Power Systems” was conducted at 26 Engineering colleges in Kerala during January 2014  jointly with IEEE SBs  or Dept. EEE where a student branch is not functioning. The winners at the College level qualifies for the District level competitions.

List of Winners

1. College of Engineering Trikaripur, Cheemeni.

I Prize – Prasoon Chandran Mavila & Rajeev A

II Prize – Nipin KK & Vivek P K

2. Govt College of Engineering Kannur

I Prize – Mijaz Mukundan

II Prize –   Abhijith U P

3. MEA Engineering College, Perinthalmanna.

I Prize – Akhthar C.

II Prize – Shameem Roshan V.P.

4. NSS College of Engineering, Palakkad

I Prize –  Sundar R

II Prize –  Ajay Vishnu

5. Jyothi Engg. College, Cheruthuruthy

I Prize – Anagha Philip &  Jishnu R.

II Prize – Helna Joseph & Smiya Johnson Puthiri

6. Govt. Engineering College, Thrissur

I Prize –  Aswathy D Nair

II Prize –  Divya Nair

7. Sahrdaya College of Engineering, Kodakara

I Prize – Swathy Raveendran

II Prize – Chelsy Joy

8. Toc H Institute of Science & Technology, Ernakulam.

I Prize – S Sidharth

II Prize – Geethu M T

9. Mar Athanasius College of Engineering, Kothamangalam

I Prize – Sreenath Sukumaran

II Prize – Akhil S

10. KMEA Engineering College, Aluva

I Prize –  Ragesh

II Prize – Younus T M & Thahasil K A

11. Adi Sankara College of Engineering and Technology

I Prize – Arathy Krishna

II Prize – Rini Paul & Revu SUkumaran

12. Amal Jyothi College of Engineering, Kanjirapally

I Prize – Bijo Reji

II Prize – Daniel T. Varghese

13. St. Jospeh’s College of Engineering & Technology, Palai

I Prize – Deepa Francis

II Prize – Tintu Varghese

14. St. Gits College of Engineering, Pathamuttom

I Prize – Rinku Mary George

II Prize – Deepu E. Koshy

15. College of Engineering, Kidangoor

I Prize – Shema Meru Ninan & Ruby Nageem

II Prize – Varun Nair & Matson Mathew

16. College of Engineering, Munnar

I Prize – Browin Thomas & Sanju John

II Prize – Anandu Madhu & Sruthi Sundar

17. Musaliar College of Engineering & Technology, PATHANAMTHITTA

I Prize – Akshay D. Pal

II Prize – Fousiya Salim

18. Mount Zion College of Engineering

I Prize –  Rahul k mohanan &  Sanjeev krishnan

II Prize –  Betsy &  Vrinda

19. MES Institute of Technology & Management, Chathannoor

I Prize – Varun Krishnan R.

II Prize – Pradeep John

20. TKM College of Engineering, Kollam

I Prize – Gayathri Ajith

II Prize – Darshana J Raghunath

21. HEERA COLLEGE OF ENGINEERING

I Prize – Haseena M & Sreejitha T

II Prize – Sanu K.M. & Vishnu Divakar

22. Sarabhai Institute of Science & Technology, Vellanad

I Prize – Manu S Nair & Vivek E

II Prize – Nidhun Raj  K R

23. Mohandas College of Engineering and Technology, Nedumangad

I Prize – Geethu Mohandas

II Prize – Aswathy K.M.

24. College of Engineering, Trivandrum

I Prize – Amal Balachandran

II Prize – Sharon Sebastian

25. TKM Institute of Technology, Karuvelil, Kollam

I Prize – Anjana S ( S6 EEE)

II Prize – Vineeth V.L and Upasana Satheesan (ECE)

26. SHM Engineering College, Kadakkal

I Prize – KANNAN P S  S8 Electrical
II Prize –  JUSTIN LUKOSE

Comments are closed.